Jak wygląda rejs?

Rejs na jachcie jest wspaniałą przygodą bez względu na to, kim jesteś. Rejsy łączą ludzi, pozwalają spędzić czas na świeżym powietrzu, zwiedzić nowe miejsca. Rejsy w naszej firmie skierowane są do każdego, kto chce spędzić swój urlop w sposób swobodny, odpocząć, poznać nowe osoby i zwiedzić nowe miejsca. Rejsy Mazurskie rozpoczynamy w stanicy wodnej Stranda w Giżycku, położonym przy jeziorze Kisajno. Jeśli wciąż uczęszczasz na zajęcia na uczelni, zapraszamy Cię na rejs studencki. Rodziny z dziećmi zapraszamy do udziału w rejsach rodzinnych. Każdy, kto chce zaznać odrobiny spokoju i odpocząć na jednej z mazurskich bindug – miejsc do cumowania na „dziko”, zapraszamy do zapoznania się z ofertą rejsów turystycznych. Jesteś pasjonatem muzyki? Zapraszamy do skorzystania z rejsu gitarowego, na którym będziesz mógł doskonalić swoje umiejętności gry na gitarze pod okiem doświadczonego instruktora.

Rejs a szkolenie

Rejsy są ofertą dla osób chcących spędzić czas w sposób swobodny, odpocząć i dobrze się bawić. Jeśli zaś chciałbyś poszerzyć swoje horyzonty i wrócić do domu z nowymi umiejętnościami, zapraszamy do skorzystania z oferty szkoleniowej. W ciągu intensywnego tygodnia nauki, otrzymasz pełną wiedzę, pozwalającą Ci na późniejsze samodzielne uprawianie żeglugi oraz zdasz egzamin na stopień Żeglarza Jachtowego, otrzymując uprawnienia Państwowe, uprawniające do żeglugi na całym świecie. Pamiętaj jednak, że nie każdy będzie czuł się na tyle pewnie i nauczy się wszystkiego w ciągu tygodnia. Żeglarstwo to bardzo rozbudowana dziedzina, której poznanie zajmuje lata praktyki i doświadczenia.

Szkolenie jest intensywne, wymaga dużego nakładu pracy w ciągu kilku dni, co nie oznacza, że nie znajdziemy czasu na ognisko i wyjście do baru. Przecież każdy prawdziwy żeglarz chodzi do tawerny…

Wyżywienie na jachcie

Wyżywienie na jachcie tradycyjnie załoga zapewnia sobie i sternikowi we własnym zakresie. Jest to wygodne, gdyż z doświadczenia wiemy, że każdy ma inne preferencje żywieniowe. Dzięki temu, nie marnuje się jedzenie zakupione “w ciemno” przez organizatorów. Zazwyczaj jeden posiłek dziennie np. obiad lub kolacja jadany jest w tawernie. Reszta posiłków przyrządzana jest na jachtach, które posiadają w pełni wyposażony kambuz – czyli kuchnię. Mamy kuchenkę, lodówkę oraz kompletną zastawę wraz z czajnikiem, garnkami i patelnią. Jedynym problemem może być upieczenie ciasta… aczkolwiek dla chcącego, nic trudnego!

Polecamy zaopatrzyć się w suche przekąski, które można spożyć w trakcie dnia. Na rejsach morskich wskazane są kisiele 🙂

Jeśli załoga zdecyduje żywić się tylko na jachcie lub tylko w restauracjach – nie ma problemu!

Pamiętajcie, że zgodnie z tradycją żeglarską, sternik jachtu jest na wyżywieniu załogi. Oznacza to, że je to co załoga, wtedy kiedy załoga i tam gdzie załoga! Sternicy są niewybredni, jedzą prawie wszystko 🙂

Jachty

Nasze szkolenia prowadzone są na nowoczesnych jachtach, z wysokim standardem. Każdy z jachtów posiada ogrzewanie oraz chemiczną toaletę. Każdy jacht posiada lodówkę. Jachty szkoleniowe są jachtami mniejszymi, o wielkości 24-27 stóp, zwinniejszymi, z otwartą mesą – przestrzenią pod pokładem. 

Jachty rejsowe są jachtami zazwyczaj większymi, mogącymi pomieścić do 10 osób, o wielkości 27-33 stóp. Są to jachty wygodne z zamykanymi kabinami, tak aby każdy mógł czuć się komfortowo.

 

Co zabrać na rejs?

Na rejs zabierz ze sobą odzież dopasowaną do różnych warunków atmosferycznych. Pogoda bywa kapryśna, więc nawet w lipcu mogą nas spotkać chłodne wieczory, zaś w dzień może być bardzo duży upał. Bielizna, koszulki, polecamy zabrać również cienki długi rękaw, kostiumy kąpielowe, nakrycie głowy jako element konieczny. Okulary przeciwsłoneczne, kremy z filtrem pomogą zabezpieczyć nasze ciała przed słońcem. Jeśli chodzi o obuwie, polecamy lekkie sportowe “adidasy”, oraz sandałki lub inne odkryte buty – najlepiej nie klapki. Unikamy chodzenia po pokładzie jachtu w klapkach. Kurtka przeciwdeszczowa oraz ciepła bluza jako uzupełnienie garderoby na te chłodniejsze dni. Oczywiście, jeśli posiadasz sztormiak i kalosze, możesz je ze sobą zabrać.

Koniecznie spakuj się w lekkie, sportowe torby lub plecaki bez stelaża. Nasz jacht jest pojemny, ale walizki na kółkach i sztywne plecaki zajmą zbyt dużo miejsca. Wtedy, będziemy Cię prosić o zostawienie ich w samochodzie bądź innym miejscu.

Prosimy zabrać dokumenty, prywatne leki, które są dla Ciebie niezbędne, kosmetyczkę, oraz trochę drobnych pieniędzy na zakup czasu w sanitariatach – najlepiej o nominale 5 zł. 

Zachęcamy do zabrania aparatu, bądź kamery, ale informujemy, że to Ty będziesz za nie odpowiedzialny. My zapewniamy, że na jachcie znajdzie się suche i bezpieczne miejsce do przechowywania Twojego sprzętu.

Książka, głośnik, płetwy i maska do nurkowania, są wskazane, ale niekonieczne. Jeśli posiadasz swój sprzęt muzyczny, np. gitarę – super! Unikajmy zabierania większych instrumentów.


Życie na jachcie

Życie na jachcie rozpoczyna się w momencie przyjazdu do portu. Wypakujecie swoje rzeczy z samochodu, pociągu lub autobusu i zaniesiecie na jacht. Tam przywita Was Wasz kapitan, pod którego skrzydłami będziecie przez następny tydzień. Pierwszą rzeczą, jaką będziecie musieli zrobić, jest zamustrowanie się na jachcie – czyli rozpakowanie swoich bagaży w przydzielonych Wam kabinach. Następnie przyjdzie pora na zrobienie zakupów żywieniowych – jeśli nie zrobiliście tego wcześniej. Sternik chętnie wskaże, jakie produkty najlepiej zakupić na wasz rejs.

Pierwszy dzień rejsu jest dniem wolnym od pływania. Najpewniej nastąpi integracja załogi – lub załóg w tawernie lub przy ognisku. Kursanci szkoleń – pamiętajcie, że drugiego dnia rano zaczynamy naukę! 😊 Załogi rejsów – wypłyniemy, gdy tylko będziecie na to gotowi.

Gotowość do wypłynięcia podyktowana jest przeprowadzonym szkoleniem bezpieczeństwa, na którym obecność każdego członka załogi jest OBOWIĄZKOWA. Wasze zdrowie i życie jest dla nas najważniejsze.

Jacht jest miejscem specyficznym – to w pełni wyposażone miejsce do życia – połączenie mieszkania, namiotu, oraz statku. Powierzchnia mieszkalna, to około 15-25 metrów kwadratowych, dlatego musimy szanować swoją prywatność jako załoga. W praktyce nie istnieją tam podziały i każdy z nas jest równy…

Musimy jednak pamiętać o jednym – „kapitan jachtu, to osoba pierwsza po Bogu”. Brzmi groźnie. Ale pamiętajmy, że mówimy tutaj o bezpieczeństwie i pewnych zasadach obowiązujących na wodzie. Oznacza to, że wchodząc na pokład jachtu, zobowiązujecie się do przestrzegania zasad wyznaczonych przez Waszego sternika. Nie martwcie się – każdy z naszych sterników jest profesjonalistą, nie będzie od Was wymagał rzeczy niepotrzebnych, dbamy o swój autorytet na pokładzie.

Kolejne 6 dni spędzicie inaczej niż dzień przyjazdu. Po pobudce będziecie przygotowywać śniadanie na jachcie, załatwicie swoje inne potrzeby indywidualne oraz jachtowe. Nastąpi pierwsze wyjście jachtem na wodę – moment ogromnej ekscytacji pojawiający się przy pierwszym przechyle jachtu. Po kilku chwilach pierwszy stres zamieni się w radość i satysfakcję, która pozostanie z Wami na długie chwile. 

W zależności od wielu czynników, obiad zjemy w trakcie przerwy od pływania lub wstrzymamy się do obiadokolacji jedzonej w tawernie lub na jachcie. Rano zostaniecie poinformowani przez Waszego sternika, o której będzie kolejny posiłek oraz gdzie go spożyjemy – w zależności od pogody, portu do którego płyniemy oraz Waszych własnych preferencji. 

Wieczorem każdego dnia znajdziemy się w porcie lub tak zwanej bindudze – miejscu do cumowania na „dziko”. Na żadnym z rejsów nie ma sytuacji, abyśmy codziennie stali w porcie lub codziennie „na dziko”. Staramy się w miarę możliwości stawać w portach, w których mamy dostęp do ich infrastruktury czyli sanitariatów, toalet, sklepów, restauracji, natomiast urokiem Mazurskich jezior są również dzikie plaże, które bardzo chcemy Wam pokazać. Zaiste, Wschody Słońca, widziane z okien jachtu przy zamglonej tafli wody są naprawdę przepiękne … 

Cały Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, to około 486 kilometrów kwadratowych jezior, oraz setki portów. Jedne są wyposażone lepiej, inne mniej. Jedne są duże, bardziej „imprezowe”, inne kameralne i spokojne. Po wielu latach doświadczenia, w żegludze po Mazurach, wiemy, które porty dają się lubić bardziej a które mniej. Zabierzemy Was w najlepsze „miejscówki” na Mazurach, o to nie musicie się martwić! Jeśli zaś macie życzenie specjalne, aby odwiedzić któryś port na trasie naszego rejsu – powiedzcie nam o tym!

Nasza stanica wodna znajduje się w samym centrum Mazur – Giżycku, po północnej stronie, kilkaset metrów za kanałem Giżyckim. Oznacza to, że całe północne Mazury są w zasięgu kilku godzin żeglugi, zaś dopłynięcie na południowe rubieże może zająć cały dzień, ale nie jest niemożliwe. Odwiedzimy zarówno większe porty – Wilkasy, Węgorzewo, Mikołajki, Sztynort, ale też mniejsze takie jak Mamerki, Kietlice, Trygort, Piękny Brzeg, Bogaczewo, Rydzewo, Szymonka, oraz wiele innych.

Jeśli będziesz uczestnikiem szkolenia będzie to około 8 godzin. W przypadku rejsów, czas spędzony na wodzie, może być mniejszy, w zależności od rodzaju rejsu. Czas ten jest również mocno uzależniony od pogody. Nie wypływamy z portu w przypadku burzy lub zbyt silnego wiatru.

Tak!

Jest możliwość kąpieli w momencie, gdy jacht stoi na kotwicy w zatoczce. Skakanie z jachtu jest możliwe, w przypadku poprzedniego sprawdzenia głębokości wody oraz zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Tak!

Kąpiele w wodzie są nieodłącznym elementem naszych rejsów.

Tak!

W trakcie każdego rejsu zapewniamy minimum jedno ognisko dla wszystkich załóg rejsu. Nie wykluczamy jednak większej ilości tej formy spędzania czasu.

Nie!

Kamizelki ratunkowe są środkiem zapewniającym bezpieczeństwo w przypadku wypadnięcia człowieka za burtę jachtu. W przypadku dobrych warunków pogodowych nie ma obowiązku zakładania kamizelek ratunkowych lub asekuracyjnych, natomiast osoby, które nie czują się pewnie w wodzie, zachęcamy do noszenia kamizelek na pokładzie jachtu. W przypadku pogorszenia się warunków, kapitan może nakazać założenie kamizelek każdemu członkowi załogi.

Tak! 

Na szkoleniu będzie to nieodłączny element dnia. Spędzisz kilka godzin dziennie samodzielnie prowadząc oraz cumując jacht. W przypadku rejsów, również będzie taka możliwość. Jedyną sytuacją, w której sternik nie może pozwolić na sterowanie jachtem osobom na rejsach, będą miejsca mocno zatłoczone lub w przypadku pogorszenia warunków atmosferycznych.

Cena rejsu zawiera : jacht, opłaty portowe, opłatę za ognisko, paliwo do jachtu, obsługę doświadczonego sternika lub instruktora, ubezpieczenie NNW.

Dodatkowym kosztem, nie wliczonym w cenę rejsu jest dojazd uczestników do portu, wyżywienie, wyżywienie sternika, inne atrakcje poza programowe.

Wyżywienie sternika. Sternik prowadzący Twój jacht jest na wyżywieniu opłaconym przez załogę. Na miejscu zwyczajowo cała załoga robi tak zwana składkę burtową (jachtowe/klasowe). Z tego budżetu, załoga zakupuje prowiant na cały tydzień. Sternik je to co załoga, tyle ile załoga. Sternik nie obciąża załogi swoimi indywidualnymi pomysłami na swój posiłek. Jeśli załoga ma życzenie, jeść każdy posiłek w tawernie, sternik spożywa ten posiłek z załogą. Jeśli załoga zamówi dla każdego obiad dnia, to sternik nigdy nie poprosi o droższy posiłek, bardzo chętnie zje to co reszta załogi.

W przypadku szkoleń, deszcz, brak wiatru, mocny wiatr do pewnego poziomu nie jest przeciwwskazaniem do prowadzenia zajęć. W przypadku burzy, zbyt silnego wiatru, staramy się przeprowadzać zajęcia teoretyczne na jachtach lub w miejscach portowych tak, aby gdy dobra pogoda powróci, można było nadrobić czas na wodzie. W przypadku przerobienia całego materiału teoretycznego i braku możliwości wyjścia na wodę, możemy zorganizować atrakcje fakultatywne, np. wycieczkę do okolicznego miasta lub spędzić ten czas indywidualnie.

W przypadku rejsów, jeśli załoga stwierdzi, że preferuje pozostać w porcie ze względu na deszcz lub zbyt upalne słońce, sternik dostosuje się do zdania załogi. Jeśli warunki nie pozwolą na opuszczenie portu, postaramy się zorganizować zajęcia fakultatywne, np. wycieczkę do okolicznego miasta lub spędzić ten czas indywidualnie.

TAK! 

W naszej działalności stawiamy bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Jachty są wyposażone w kamizelki ratunkowe dla każdego członka załogi, zgodnie z przepisami obowiązującymi na całym świecie. Jacht posiada specjalny certyfikat bezpieczeństwa, koło ratunkowe, pełny pakiet ubezpieczeń OC + casco + NNW. Sternicy podejmują decyzję o wyjściu na wodę, indywidualnie lub w porozumieniu z kierownikiem rejsów. Zrobimy wszystko, aby rejsy były bezpieczne dla każdego naszego załoganta.

W pierwszym dniu, po przybyciu na miejsce cumowania jachtu, pojedziecie zrobić zakupy na jacht. Kupujecie wszystko, co chcecie jeść przez najbliższy tydzień. Zgodnie z preferencjami załogi, możecie jeść każdy posiłek na jachcie – mamy dostęp do w pełni wyposażonej kuchni (kambuz), na której można zrobić wyśmienite posiłki. Jeśli jednak nie chcecie bawić się w jachtowego Masterchefa, możecie spożywać każdy posiłek w tawernach, restauracjach, barach. 

Nasze doświadczenie podpowiada nam, że śniadania najlepiej smakują na jachcie, w ciągu dnia spożywamy suchy prowiant w trakcie żeglugi lub postojów w zatokach, a wieczorne wyjście do tawerny na obiad – świeżą rybę lub babkę ziemniaczaną, jest idealnym podsumowaniem dnia.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, kierownik jachtu- sternik oraz członkowie załogi – czyli osoby uczestniczące w prowadzeniu jachtu muszę pozostawać TRZEŹWE podczas trwania żeglugi. 

W momencie, gdy jacht został przycumowany, możemy spożywać alkohol. Pamiętajcie jednak, że rano wypływamy do kolejnego portu.

Pamiętajmy jednak o umiarze. 

W przypadku, gdy żegluga nie jest możliwa ze względu na stan załogi, jacht musi pozostać w porcie, a tego nikt nie chce.

TAK!

Nasza oferta jest stworzona w sposób, który zapewnia możliwość znalezienia idealnej opcji dla każdej osoby – małej, dużej, młodej i tej wczesniej urodzonej.  

Na jachtach pływają również dzieci oraz osoby niepełnosprawne. 

Jeśli masz wątpliwości, napisz do nas! Stworzymy rejs specjalnie dla Ciebie!

Na rejs postaraj się nie zabierać całej swojej garderoby. Miejsce na jachcie jest w pewnym stopniu ograniczone. Weź ze sobą to co konieczne – zajrzyj do zakładki – co zabrać na rejs na górze strony. Spakuj się w miękkie torby tesktylne. Unikaj walizek oraz plecaków ze stelażem. Nie mamy gdzie ich przechowywać, zajmują one zbędne miejsce na jachcie. Możesz też wypakować swoje rzeczy na jachcie, a plecak zostawić w samochodzie na parkingu.

Twoim sternikiem będzie osoba z dużą wiedzą i doświadczeniem żeglarskim. Jednym słowem – profesjonalista. Nasi sternicy są dobrze opłacanymi pracownikami, stale pogłębiającymi swoją wiedzę. Zajrzyj do zakładki “O nas” – tam zobaczysz naszych sterników i instruktorów. 

Staramy się uwzględnić Twoje preferencje oraz charakter naszych sterników dopasować do charakteru załogi. Pamiętajcie, że na jachcie wiek nie ma znaczenia, nie mówimy do siebie proszę Pana, proszę Pani. Każdy mówi sobie po imieniu, a granice wieku się zacierają pierwszego wieczoru. 

Twój sternik uwielbia pytania, na które nie zna odpowiedzi. Zaskocz go. Nie jesteśmy ludźmi wszechwiedzącymi, ale odpowiemy na każde pytanie.

Na każdym jachcie na Mazurach mamy dostęp do toalety chemicznej. Toalety takie opróżniają osoby zainteresowane ich używaniem w porcie. Opróżnianie toalet w portach jest płatne. W praktyce jednak, większość osób korzysta z toalet w portach, do których mamy dostęp praktycznie każdego dnia – porty nie są w dużej odległości od siebie.

Jeśli chodzi o sanitariaty, wzięcie prysznicu możliwe jest w portach. Prysznice na Mazurach są płatne, zazwyczaj około 5-12 zł. Zdarza się jednak, że prysznic jest wliczony w cenę opłaty portowej, którą opłaca Wasz sternik. Można również wziąć kąpiel w jeziorze, natomiast nie wolno nam używać do tego chemii – jedynie naturalnych odpowiedników – ekologiczne mydło, itp.

Na Mazurach corocznie organizowana jest ogromna ilość koncertów. Pierwszego dnia po przyjeździe, czeka Was pierwszy koncert. W kolejnych dniach, w zależności od odwiedzanych portów również istnieje szansa na uczestnictwo w koncercie. Ostatni dzień w naszym porcie, również czeka nas koncert!

Na jachcie nie ma pościeli. Wskazane zabranie jest poduszki, śpiwora, koca lub kołdry. Noce na Mazurach są ciepłe, rzadko temperatura nocą spada poniżej 15 stopni. Na jachcie temperatura jest odpowiednio wyższa, jachty mają ogrzewanie. Polecamy wziąć cienki śpiwór, koc lub cienką kołdrę oraz prześcieradło na materace jachtowe.

Istnieje taka możliwość, natomiast jest to dodatkowo płatne dla właściciela jachtu- armatora. Opłaty są zmienne, prosimy, poinformuj nas przed rejsem jakiego pupila planujesz zabrać, a my odpowiednio postaramy się zaradzić.

Nie!

Nie musisz posiadać żadnego doświadczenia żeglarskiego, zarówno na rejsie jak i szkoleniu. Sternicy oraz instruktorzy wytłumaczą wszystkie wymagane zagadnienia. W przypadku rejsów, będziemy angażować Was, jako załogę do pomocy przy obsługi jachtu. Na szkoleniach, to załoga wykonuje pracę, instruktor zaś dba o poprawność wykonywanych działań.

W przypadku rejsów po jeziorach, choroba morska nie występuje. Jest zbyt małe zafalowanie jeziora, aby pojawiły się jej objawy. Pojedyncze osoby, po pierwszej nocy w porcie, miewają objawy kołysania horyzontu po wyjściu na brzeg, natomiast objawy takie zazwyczaj szybko ustępują i dalej można cieszyć się swoim urlopem.

Ostateczna decyzja podejmowana jest przez sternika lub instruktora na jachcie. Opłacając udział w rejsie, opłacacie również porty, które są wcześniej rezerwowane, abyśmy mogli cieszyć się ich dostępnością – na Mazurach w sezonie pojawia się bardzo dużo żeglarzy. Możemy jednak uwzględnić Wasze sugestie, co do zmiany portu. Możecie również jako załoga zasugerować, w przypadku rejsów, czy chcecie w ciągu dnia wykonać przerwę lub skrócić planowany czas na wodzie.